Wybieramy Rzecznika Praw Obywatelskich

W nadchodzącym tygodniu podczas posiedzenia Sejmu powinny się odbyć wybory Rzecznika Praw Obywatelskich. Nasza Fundacja włączyła się w akcję poparcia kandydatury na RPO Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz. Dzisiaj o godz. 10.30 został wysłany oficjalny list do Semu, w którym niemal 700 organizacji społecznych z Polski wyraziło swoje poparcie dla tej kandydatury.

Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje w formie uchwały Sejm za zgodą Senatu na wniosek Marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Kandydatura Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz została wysunięta przez liczne organizacje społeczne, a formalnie zgłoszona przez posłów i posłanki z klubów Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Kandydatka przedstawiła swój program również przedstawicielom klubów Koalicji Polskiej, Konfederacji, Prawa i Sprawiedliwości oraz Kancelarii Prezydenta. Jak dotąd nie uzyskała poparcia koalicji rządzącej, jednak Zjednoczona Prawica w terminie określonym przez regulamin Sejmu nie przedstawiła żadnej innej kandydatury.

Trzymamy kciuki za panią Zuzannę i liczymy, że uda jej się zdziałać wiele dobrego w przypadku objęcia funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich.
Więcej na temat kandydatki na jej stronie www: https://naszrzecznik.pl/

Poniżej w pliku PDF oficjalny list wysłany do Sejmu.

Udostępnij ten post

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Może zainteresuje Cię