Barszcz Sosnowskiego

Zbliża się lato, a razem z nim możliwość oparzenia przez roślinę zwaną Barszcz Sosnowskiego.
Przygotowaliśmy najważniejsze informacje, z którymi warto się zapoznać.

Roślina, od której lepiej trzymać się z daleka.
Najczęściej można się na niego natknąć wzdłuż brzegów rzek i na łąkach, ale może też pojawić się na twoim ogrodzie lub działce. Barszcz Sosnowskiego, bo to o nim mowa, jest niebezpiecznym chwastem. Może się przyczyniać między innymi do poważnych poparzeń u ludzi i zwierząt.

Jak dochodzi do oparzenia?
Główny sprawca poparzeń od barszczu Sosnowskiego to furanokumaryny. Pozbawiają one naszą skórę ochrony przed promieniowaniem słonecznym, szczególnie UV. Jeśli po kontakcie z rośliną skóra zostanie wystawiona na słońce – dochodzi do poparzeń, często II lub nawet III stopnia. Rany po takim oparzeniu goją się długo, a nadwrażliwość skóry na słońce może się utrzymywać nawet do końca życia.

Poparzenie barszczem Sosnowskiego – co robić?
Objawy mogą pojawić się nawet kilka godzin po kontakcie z tą rośliną, dlatego najlepiej działać, zanim się pojawią.

Podejrzewasz, że miałaś/miałeś styczność z barszczem Sosnowskiego?
Dokładnie umyj skórę wodą z mydłem i przez co najmniej dwa dni, chroń skórę przed słońcem. Jeśli zauważysz objawy poparzeń (zaczerwienienie skóry,potem także pęcherze) – jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Poza tym postępuj tak, jak przy każdym poparzeniu. W przypadku bardzo małych, niezbyt głębokich zmian można użyć opatrunku chłodzącego.

Jak wygląda barszcz Sosnowskiego.
Jest wysoki, ma bardzo grubą łodygę i duże, rozłożyste liście. Jego kwiaty układają się w baldach jak u kopru, ale są o wiele większe i białe. Łodyga jest głęboko bruzdowana i może mieć 8-12 centymetrów szerokości. Cała roślina dorasta do 2-4 metrów wysokości!

Gdzie zgłosić barszcz Sosnowskiego.
Jeśli zauważysz takie okazy – nie zbliżaj się do nich. Najlepiej powiadomić o potencjalnym zagrożeniu straż miejską, urząd gminy lub zarządcę terenu, aby zabezpieczyli teren. Substancje zawarte w tej roślinie nie tylko powodują poparzenia, ale też podrażnienia układu oddechowego i zawroty głowy. Próbując zniszczyć ją samodzielnie, narazisz tylko swoje zdrowie – najlepiej zostawić to odpowiednim fachowcom.

Źródła:
Wojtkowiak, R. Kawalec, H. Dubowski, A. P. „Barszcz Sosnowskiego” [online][dostęp: 14.07.2020]
http://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-article-BAR9-0004-0087
„Jak wygląda barszcz Sosnowskiego i barszcz olbrzymi?” https://barszcz.edu.pl/ [online][dostęp:
14.07.2020]
Ilustracja: Tomasz Lewicki (flickr.com)

Udostępnij ten post

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Może zainteresuje Cię