Przekaż 1% podatku poparzonym!

KRS: 0000342831

Oparzenia

Informator pierwszej pomocy

Stopnie oparzenia

Rozpoznanie głębokości oparzenia bezpośrednio po urazie jest trudne, ponieważ rana oparzeniowa zmienia się w czasie ulegając niejednokrotnie pogłębieniu, dlatego ocenę należy powtarzać kilkakrotnie w czasie odległym od oparzenia.

Zmiany miejscowe jakie towarzyszą tego rodzaju urazom to: zaczerwienienie, obrzęk i (lub) martwica. Zależnie od nasilenia objawów wyróżnia się cztery stopnie oparzenia.

- obejmują tylko naskórek. Objawem jest zaczerwienienie skóry (rumień) i obrzęk. Chory skarży się na uczucie pieczenia. Przeważnie w ciągu kilku dni następuje złuszczenie naskórka i zwykle po tygodniu skóra jest zagojona. Czasami pozostają przebarwienia.

II°a - obejmuje naskórek i część skóry właściwej. Na zaczerwienionej i obrzękniętej skórze pojawiają się pęcherze wypełnione jasnożółtawym płynem. Występuje silny ból. Okres gojenia trwa 10 - 21 dni, czasami dłużej. Nie pozostawia blizn.

II°b - obejmuje naskórek i skórę właściwą. Skóra jest biała z czerwonymi punktami w okolicy cebulek włosowych. Bolesność mniejsza niż w przypadku oparzenia w stopniu IIa ze względu na uszkodzenie zakończeń nerwowych. Goi się przez kilka tygodni. Pozostawia blizny.

III° - martwicy ulega cała grubość skóry. Jest niebolesne, ponieważ zostają zniszczone receptory bólowe. Skóra przyjmuje barwę od białoszarej, żółtej do brunatnej. W miarę upływu czasu martwiczo zmieniona skóra wysycha i powstaje strup. Później następuje oddzielenie się części obumarłych i wytwarzają się grube, twarde blizny. Przy bardziej rozległych oparzeniach, po oddzieleniu się tkanek martwiczych nie następuje gojenie się samoistne. W takich przypadkach niezbędne są przeszczepy skóry pobranej z innych okolic ciała.

IV° - występuje martwica wszystkich warstw skóry i uszkodzenie tkanek głębiej położonych - mięśni, ścięgien, kości, narządów wewnętrznych. Najczęściej jest to zwęglenie tkanek.

Oparzenia I° i II° określa sie jako powierzchniowe, pozostałe jako głębokie.

Przypisy

Opracowała mgr Katarzyna Głazowska